Ukens havn

Aktivt miljø i Indre Oslofjord

Aktivt miljø i Indre Oslofjord

Steilene er en øygruppe som består av fem øyer samt to mindre holmer og ligger vest for Alværn på Nesoddlandet. Øygruppen har gjestehavn, seilforening og muligheter for overnatting.

Publisert Sist oppdatert

Øyene har både strender og knauser. Flere av øyene ble før i tiden brukt til rettersted. Nå er området en ren idyll hvor du bare forstyrres av litt støy fra skipstrafikken inn og ut Oslofjorden. Øyene er godt tilrettelagt for båtfolket. Det er fergeforbindelse inn til Alværn.På Persteilene ligger du trygt og godt på gjesteplassene i anlegget til Nesodden Seilforening. Her er det en moderne og flott gjestebrygge med 50 gjesteplasser. Du ligger godt beskyttet ved de fleste vindretninger. Dybdeforholdene varierer fra 1,5 m til 10 m. På bryggene er det tilgang på vann og strøm, og bryggene er opplyst om kvelden. Det er toaletter og dusj i umiddelbar nærhet.

SEILFORENING. Seilforeningen har eget og nytt klubbhus, og de har satt ut grill og benker. I klubbhuset til Nesodden Seilforening er det kiosk/kafé. Vaflene er kjent for å være spesielt gode! Det er mange barnefamilier som besøker Steilene om sommeren, og barna finner derfor nesten alltid lekekamerater på øya. Ta deg en spasertur rundt på Persteilene. Da vil du bl.a finne gressletter til å leke og å sparke fotball på. Persteilene er absolutt verdt et besøk!

EGEN SKOLE. Landsteilene ble fra forrige århundre brukt som oljeanlegg. Dette var lenge Nesoddens største arbeidsplass, med egen skole, eget postkontor og arbeiderboliger både på øyene og fastlandet. Rundt 1970 ble anlegget nedlagt. I dag er det laget et kystkultursenter i regi av Stiftelsen Landsteilene på denne øya. Det gamle anlegget og de gamle bryggene er rekonstruert til bruk for fritidsbåter, og i tillegg er det lagt ut flytebrygge. Stiftelsen har et klubbhus som har oppholdsrom, kjøkken og bad, og muligheter for overnatting mens en bruker anlegget til å restaurere båt.

LEIES UT. I 1827 ble det anlagt fyrstasjon på den ytterste øya, Fyrsteilene, og en fyrvokterfamilie bosatte seg der. Fyrvokterboligen leies ut som kystledhytte av Oslo Friluftsråd. Storseilene er øya med betongtanken. Tanken ble brukt til lagring av parafin og olje. Storsteilene er en gressbevokst øy med brygge for ilandstigning. Dybdene er mellom 0,9 og 2,7 meter. Det er dypest i midten og grunnest i nord.

Innseilingene er greie og godt merket.

Teksten er hentet fra Havneguiden.