Mest lest i februar 2013

Elan-oppsigelse vakte oppsikt
At den anerkjente importøren og seileren Tor Hove valgte å si opp agenturet på Elan, vakte oppsikt i februar.
Det er ikke dagligdags at en importør av et av landets mest kjente båtmerker velger å si opp agenturet sitt, men at så skjedde vakte nysgjerrighet. Tor Hove i Fjord Sail AS var ikke enig i produktutviklingen til det slovenske Elan-verftet, pluss at han fant det nærmest uholdbart å befinne seg i gapet mellom den norske kjøpsloven og de europeiske lovene og praksisen når det gjelder reklamamasjonsrett. Overfor norske kjøpere er han ansvarlig i fem år, mens verftet bare er ansvarlig overfor importøren i to år.
KONGEN SEILER EXPRESS. Sine 76 år til tross, kong Harald har ikke tenkt å gi seg med seiling, og det vakte stor glede i seilNorge da seilmagasinet.no kunne bringe nyheten om at kongen skal seile Express til sommeren. Det skal skje i miljøet til Oslo Seilforening, og seilingen er et ledd i treningen til VM for 8mR i Finland, der kong Harald stiller til start med SIRA.
Denne nyheten ble den nest mest leste i februar.
DRØMMEN OM DEN PERFEKTE BÅTEN. Den perfekte båten behøver ikke være den største, flotteste eller dyreste.
– Den perfekte båten er den båten som er perfekt for deg, sier Øystein Skotte, som har skrevet en bok om dette. Han sier også at hvis du drømmer om å seile, vel, så må du seile – ikke sitte og vente på at du har råd til å kjøpe drømmebåten.
Hans enkle filosofi ble den 3. mest leste saken i februar.
TOPP 10 FEBRUAR 2013
- Fjord Sail gir seg med Elan – om årsakene til nettopp dette - Av Asbjørn J. Thorup
- Kong Harald skal trene i Oslo – om kongen som skal seile Express - Av Asbjørn J. Thorup
- Myten om den perfekte båten – om boken til Øystein Skotte - Av Morten Jensen
- Hva skal tallet hete? – om navnekonkurranse om det nye LYS-systemet - Av Morten Jensen
- Utvider sortimentet- om Biltema som satser på båter – Av Asbjørn J. Thorup
- Svensk protest mot promillegrense – om forslag til nye regler i Sverige – Av Henrich Nissen-Lie
- Nye eiere og ny brygge – om planene for havnen ved Aker brygge – Av Henrich Nissen-Lie
- Seiler du optimalt? – om en app som viser om du seiler så fort som du bør – Av Axel Nissen-Lie
- iSailor med AIS – om en kart-app som også kan vise AIS – Av Axel Nissen-Lie
- Endelig – på vannet og under seil - om Kristin Songe-Møller – Av Morten Jensen
VINTERFERIE-EFFEKT I FEBRUAR. Med få dager og vinterferie er besøket i februar nærmest forhåndsdømt til å bli lavere enn i januar. Så skjedde også. Besøkstallene viser en nedgang på 15 prosent. I forhold til februar i fjor er det imidlertid også en liten nedgang, på 9,1 prosent.
WATSKI SKAGERRAK TWOSTAR STØRST. SEILmagasinet har utviklet et nettbasert regatta-arrangementsverktøy som handler om alt fra påmelding til resultatsystem, som benyttes av stadig flere seilforeninger. Sail Race System er blitt navnet på dette, som i fjor genererte over 100 nettsider med regattaer og kurs.
Hver måned holder vi opptelling av besøket på disse sidene, og i februar 2013 var dette de ti mest besøkte sidene i Sail Race System:
- Fredrikstad Seilforening: Watski Skagerrak TwoStar – 72 påmeldte
- Askøy Seilforening: Snøføyken – 19 påmeldte
- Askøy Seilforening: Seilmakeren Doublehanded – 24 påmeldte
- Soon Seilforening: Frostbite 2013 – 25 påmeldte
- Moss Seilforening – Påskesamling – 19 påmeldte
- Hordaland Seilkrets: FjordSailing Shetland Race – 5 påmeldte
- Bergens Seilforening: Isbjørnen – 6 påmeldte
- Ran Seilforening: VM for Zoom8 – 0 påmeldte
- Bærum Seilforening: Helly Hansen Skagen Race 2012 – 93 påmeldte
- Fredrikstad Seilforening: Watski Skagerrak TwoStar 2012 – 93 påmeldte
Listen inneholder arrangementer fra 2012, noe som viser at flere seilere liker å gå tilbake på avholdte arrangementer og studere resultatlister og «gjenoppleve» det som er lagt igjen av nyhetsformidling, bilder, blogger og filmer fra arrangementet. Avholdte arrangementer lar seg søke frem gjennom Sail Race Systems terminliste.
DE 10 MEST BESØKTE REGATTAENE I 2013. De 10 mest besøkte regattasidene i 2013 er hittil disse:
- Fredrikstad Seilforening: Watski Skagerrak TwoStar
- Askøy Seilforening: Seilmakeren Doublehanded
- Askøy Seilforening: Snøføyken
- Hordaland Seilkrets: FjordSailing Shetland Race
- Ran Seilforening: VM for Zoom8
- Bærum Seilforening: Helly Hansen Skagen Race 2012
- Bergens Seilforening: Isbjørnseilasen
- Fredrikstad Seilforening: Watski Skagerrak TwoStar 2012
- Askøy Seilforening: Seilmakeren Doublehanded 2012
- Moss Seilforening: Moss Raymarine Race
MANGE SØKER PÅ NETT. Seilmagasinet.no byr på en rekke tjenester, og de fem mest benyttede i januar 2013, var:
- Regattaresultat-tjenesten
- Min side
- Nøkkelordsøk
- Seilbåtutstillingen
- Terminlisten